Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně jednou za 14 dní.
Minerály - přehled a informace
V této části e-shopu Vás seznámím s různými minerály, s nimiž se v mých špercích můžete setkat. Dále doplňuji přehled o jejich označování, kvalitativních třídách a podrobnosti o případných úpravách, které výrobci minerálních korálků a kabošonů mohou používat.
Proč to dělám? Protože jsem přesvědčen, že zákazník by měl být také alespoň trochu znalý, aby věděl, co kupuje a řešil kvalitu a pravost zboží. Tedy aby ani nenaletěl podvodníkům, protože falešné minerály se objevují již dávno a je to globální problém. Navíc pro mnohé zákazníky to mohou být zajímavé informace.
Přírodu mám velice rád a o minerály jsem se začal zajímat již dávno. Přesněji řečeno už jako malý kluk na prvním stupni základní školy. Místo kartiček hokejistů jsem sbíral minerály a propadl kouzlu přírody a kráse drahých kamenů. Ta magie přírody, která dokázala vytvořit množství nádherných minerálů, jejich krystalů, barev, variací a kombinací, to mě fascinuje stále.
Zjišťoval jsem o nich všechny dostupné informace a tvořil si různé zápisky a ilustrace. Hovoříme o letech 1992 a více, kdy ještě nebyl dostupný internet a v knihovně měli dvě nebo tři starší knížky.
Právě proto s radostí využívám minerály i ve svých špercích. Pokud to je možné, volím kvalitnější jakosti A, A+, AA, AA+, AAA a zároveň se snažím vybírat ty, které nejsou uměle barvené. Jsou sice dražší, ovšem jejich krása a kvalita je jednoznačně vizuálně lepší.
Proč se hodiny vyrábět s dražšími trvanlivými šperky a potom je osadit těmi nejlevnějšími minerály v nejnižší kvalitě? To přeci postrádá smysl a spíše jim snižuje hodnotu.
Označování minerálů - kvalitativní třídy, slovní značení
Rozdíly v kvalitě jsou samozřejmě různé. Kvalitnější minerály jsou čistší, tedy mají méně příměsí jiných minerálů, často jsou i průhlednější a mají viditelné své případné světelné efekty (labradorit, měsíční kámen, čaroit,…). Tomu samozřejmě odpovídá i cena, kdy místo pár korun za neoznačenou kvalitu se cena může dostat i přes 100Kč za A kvalitu.
Ostatně posuďte sami na této fotografii tří kvalit ametystů: ametyst vlevo za 3Kč je tmavá neprůsvitná kulička tmavé fialové až černé barvy; uprostřed ametyst A+ za 23Kč s pěknou barvou a průsvitností s drobným zákalem; vpravo ametyst AA+ za 40Kč s pěknou barvou a průhledností s minimem zákalu. Takže jakou kvalitu minerálů chcete mít ve svých špercích?
Používané slovní značení
Je třeba v textu jednoznačně určit, o jaký materiál se jedná, tedy zda jde o pravý minerál nebo jeho napodobeninu. Je správné tyto informace poctivě uvádět, abyste věděli, co skutečně kupujete.
přírodní minerál = pravý minerál
přírodní imitace = napodobenina z jiného minerálu (např. napodobenina tyrkysu z howlitu nebo magnezitu)
restrukturalizovaný minerál = korálek vzniklý slepením drobných částí z pravého minerálu pomocí pojiv, pryskyřice a podobně
imitace, syntetický minerál = uměle vytvořený korálek (napodobenina vytvořená uměle ze skla, pryskyřice, plastu a podobně)
Kvalitativní třídy minerálů
U mnoha minerálních korálků výrobce deklaruje jejich jakost, která naznačuje, jak jsou dané korálky kvalitní z hlediska čistoty, barvy, jednotnosti odstínu ve své třídě, přesnosti broušení tvaru a podobně. Nejhorší uváděnou třídou je označení B, následuje AB a potom ty kvalitnější třídy A až AAAAA. Samozřejmě jak roste kvalita, roste i cena, zároveň ale stoupá i vizuální estetická stránka daného minerálu. V označení se může objevit i znaménko plus nebo mínus doplňující, jestli je kvalita mírně lepší hebo horší než základní třída. Vzpomeňte na výše uvedený příklad s ametysty.
U některých minerálních korálků se ovšem tyto jakostní třídy běžně nepoužívají a i bez označení může jít o velice kvalitní kousky. Pokud to je jen trochu možné, snažím se objednávat „áčkové“ kvality. Korálky si nejprve prověřuji a pokud s nimi nejsem spokojený, tak je nepoužívám.
Mám spolehlivého dodavatele, který svůj sortiment kontroluje citlivým rentgenovým spektrometrem (odhalí prvkové složení, citlivost splňuje hodnocení ROHS 2, REACH) i ve spolupráci s gemologem (odborník, který určuje odrůdu minerálů) – Korálky Katlas s.r.o.
Úpravy minerálních korálků – voskování, žíhání, barvení, pokovování (AB)
Výrobci korálků znají a používají různé způsoby, jak vylepšit nebo ošetřit vzhled korálků. A tím je i prodat za vyšší cenu. Bohužel znají i způsoby, jak vyrobit minerály v barvách, které v přírodě neexistují. Pojďme si je v krátkosti také představit v samostatném článku Úpravy minerálních korálků.
Přehled minerálů
V popiscích jednotlivých minerálů vycházím z vlastních vědomostí a poznámek, z knihy Průvodce přírodou Minerály (Olaf Medenbach, Cornelia Sussiecková-Fornefeldová; vydal Knižní klub, k.s. ve spolupráci s Ikar Praha, spol. s r.o., 1995) a wikipedie. Fotografie používám vlastní.