Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně jednou za 14 dní.
Přestože jsou šperky chainmaille nenáročné na údržbu, drobnému ušpinění běžným používáním (prach, pot) se nevyhnete. Samozřejmě by měla být dodržována základní všeobecná pravidla pro šperky a bižuterii, abyste jim prodloužili jejich životnost a zabránili případnému mechanickému poškození.
Čištění šperků
Nošením šperků se nevyhnete tomu, aby na povrchu neulpěl prach a pot (povrch šperků je lepivý, hrubší a ztrácí lesk). K vyčištění stačí použít obyčejnou mýdlovou vodu, následně šperk opláchnete čistou vodou, osušíte měkkým ručníkem a necháte doschnout. Pokud to lze, snažte se, aby se nedostalo často příliž vody do karabinky. Voda by určitě neměla být teplá.
Všeobecná pravidla používání šperků a bižuterie
Aby Vám šperky vydržely krásné a funkční co nejdéle, je vhodné se k nim rozumně chovat a pokud možno dodržovat níže uvedená všeobecná doporučení pro klasickou bižuterii. A to i přesto, že chainmaille šperky nejsou stejně choulostivé jako klasické bižuterní komponenty.
Samozřejmostí by mělo být, že po návratu domů šperky sundáte a uložíte tak, aby se nemohly poškodit navzájem. Taktéž se v nich nebudete koupat, chodit v nich plavat, mít je při mytí nádobí a úklidu. Občas je umyjete mýdlovou vodou a otřete měkkým ručníkem. Též si je sundáte před pracemi, kde by mohlo dojít k jejich mechanickému poškození nebo znečištění (v dílně, na stavbě, v některých provozech,...) nebo by mohlo dojít k úrazu (elektroinstalace, stavební práce,...).
Možnosti opravy šperků
Většina šperků je velice pevná a nejslabším místem pro poškození tahem je karabinka a její připojení ke šperku, to je řešeno jedním menším pevným kroužkem. Karabinka se časem opotřebuje i používáním. Výměna karabinky za novou není problém a prakticky ji zvládne každý, kdo je alespoň trochu šikovný.
V praxi například přetržení karabinky nebo připojovacího kroužku při zaháknutí náramku o něco pevného a razantní pokračování v pohybu (zlom materiálu). Osobně jsem v rámci testování opakovaně tahal za uzlíkový náramek hodně hrubou silou, až jednou po více pokusech povolila vazba. Musel jsem ovšem vynaložit opravdu velikou sílu a desítky opakovaných pokusů, abych náramek dokázal přetrhnout, což by se běžně při používání stávat nemělo a mnohem dříve by povolilo zapínání.
Při neopatrném a velice brubém zacházení může dojít k poškrábání kroužků nebo až k jejich zlomení nebo rozevření. Naštěstí toto není nic běžného. Opravit poškození ve vlastní vazbě už je ale problematičtější a u některých vazeb neproveditelné, případně ekonomicky nerentabilní.