Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně jednou za 14 dní.
Výrobci korálků znají a používají různé způsoby, jak doladit, vylepšit nebo ošetřit vzhled korálků. A tím je i prodat za vyšší cenu. Bohužel znají i způsoby, jak vyrobit minerály v barvách, které v přírodě neexistují. Pojďme si je v krátkosti také představit.
Osobně jsem zastáncem používání co nejpřírodnějších minerálních korálků. Jednak to je v souladu s přírodou a navíc nevidím důvod, proč kazit její práci a tvořit něco umělého. Používám ideálně přírodní minerální korálky, které jsou výjimečně žíhány.
Pokud je některá úprava u daných korálků použita a je mi to známo, je tato informace řádně uvedena u produktu. Tak to má správně být.
Voskování
Voskování je povrchová úprava, kdy je na korálek nanesena velice tenká vrstva vosku. Ten může být v lepším případě průhledný s ochrannou funkcí, často se ovšem jedná o barevný vosk pro sjednocení a dobarvení korálků. Několik minerálních korálků bez voskování neseženete, ostatní ale objednávám bez voskování.
Nevýhoda – působením tepla, teplé vody (sprcha, léto) a odmašťovačů se může vosk snadno rozpustit, násleně obarvit kůži či oblečení. A je po parádě...
Žíhání
Další technologické zpracování minerálů spočívá v tepelné úpravě. Cíleně se minerál kontrolovaně zahřeje na požadovanou teplotu, která se stanovenou dobu udrží a následně dojde ke kontrolovanému ochlazení.
Cílem je buď zlepšit barvu minerálu (a tím „napravit“ podmínky při vzniku minerálu) a nebo naopak z jednoho minerálu udělat minerál zcela jiný. Takto vznikají různé imitace (například tyrkysu) nebo citrín. Citrín vzniká i v přírodě zahřátím ametystu a většina minerálních korálků citrínu takto vzniká právě kontrolovaně činností člověka.
Velké množství korálků je ošetřeno právě žíháním a pokud jde o jemné „doladění barvy“, není to až takový problém. Barva korálku bývá poměrně stálá a neuvolňuje se do okolí jako umělé barvy nebo vosky.
Zjistit případné žíhání je bohužel problematické a jsem odkázán na informace poskytnuté dodavatelem. Naštěstí dodavatel se původu svých korálků řádně věnuje a informace o případných úpravách uvádí.
Barvení
Umělé obarvení korálků je další cestou, jak změnit vzhled minerálů. Opět jsou dva cíle – zlepšit barvu daného minerálu a nebo snaha obarvením levného minerálu vyrobit imitaci dražšího minerálu. Samozřejmě poctiví prodejci tyto informace řádně uvádí a nepodvádí zákazníky.
U barvených korálků je problém s tím, že se často postupně odbarvují. Podle kvality barvení barva může začít pouštět po opakovaném vystavení tekutinám, potu nebo kosmetických přípravků či mýdel. Že se rozpouští barva korálků poznáte snadno – máte obarvenou kůži či oblečení. Nevidím rozumný důvod takové povrchově barvené korálky používat.
Hloubkové barvení bývá kvalitnější, často i tepelně fixováno proti odbarvování. U několika dražších minerálů se drobnému hloubkovému obarvení nelze vyhnout - například akvamarín bez dobarvení dodavatel nenabízí, ovšem v tomto případě se jedná o kvalitní dobarvení, které nepouští.
Například obarvením poměrně levného chalcedonu lze vytvořit barevnou napodobeninu čaroitu, peridotu, akvamarínu, amazonitu, turmalínu a nejspíš i dalších minerálů. Z uměleckého hlediska může jít o zajímavé barvy, ale nesmí docházet k vydávání těchto levných imitací za řádově dražší minerály.
Barveným korálkům se maximálně vyhýbám a běžnou výjimkou je přírodní imitace tyrkysu, který je příliž vzácný na to, aby se z něj vyráběly korálky – pravý tyrkys dodavatelé nenabízí. U něterých kabošonů se bohužel barvení nelze vyhnout a pokud se jedná o barvený minerál, je to u produktu uvedeno.
Pokovování – AB efekt, růžové zlato, zlatá barva
Pokovování je technologický postup, kdy se na povrch nanese velice tenká povrchová vrstva, mající obarvit či zkrášlit daný předmět. U bižuterních komponent naprosto běžný postup, u korálků se nejčastěji jedná o „duhový efekt“ AB a například pokovené skleněné ohňovky jsou opravdu nádherné.
Jedná se o velice tenkou vrstvičku, která se snadno ošoupe a odhalí původní materiál. Na namáhané části šperků tedy pokov není příliž vhodný.
A pokovování minerálů? Osobně to nevidím jako šťastné řešení a cíleně je nepoužívám.
Pokovení AB se považuje za „zlepšení“ vzhledu a dodavatelé jej často uvádí. U minerálních korálků se nejspíš nejčastěji setkáte s pokovením hematitu pro dosažení barev zlaté a růžového zlata.
Doufám, že nyní Vám jsou tyto informace jasnější, snažil jsem se být co nejstručnější.